Beyşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Beyşehir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı ile Beyşehir Rehberlik Araştırma Merkezi tarafından ortaklaşa hazırlanan ve Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, 16-25 yaş arasındaki genç kızların katıldığı Ev Tekstili Eğitimi kursu kapsamında sergi açıldı.

Beyşehir Halk Eğitim Merkezi bünyesinde sürdürülen kursun sonunda eğitimi başarıyla bitiren 64 kursiyere belgeleri de verildi.

Kurs sergisi tarihi Bedesten'de açılırken, programda bir konuşma yapan Beyşehir Halk Eğitim Merkezi Müdürü ve Proje Koordinatörü Ahmet Gündüz, MEVKA'nın desteklediği eğitim projeleri kapsamında Beyşehir merkezde 2, Bayavşar ve Sadıkhacı beldelerinde ise birer olmak üzere toplam 4 kursun açıldığını söyledi.

Bu kurslara katılan 76 kursiyerden 64'ünün başarı göstererek belge almaya hak kazandığını dile getiren Gündüz, şunları kaydetti:

"Atalarımızın bir sözü vardır; 'sanat altın bileziktir' diye... İşte burada 64 genç kızımız bugün itibariyle altın bileziklerini kollarına taktı. Şu anda 64 kızımız iş yapmaya hazır birer ustadır. Beyşehir'deki tekstil fabrikalarında bu kızlarımıza istihdam konusunda öncelik verilmesi halinde ben şahsen kendilerinin oldukça verimli eleman olacaklarına inanıyorum."

Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük ise "Bu açılış töreni, 5-6 aylık bir eğitim süreci sonucunda eserlerin beğeni anlamında takdim edilmesi olacak. Bu, hem sosyal hem ekonomik hem de psikolojik yönü olan bir kurs... Bu kursların hazırlanmasında emeği olan tüm ilgili birimlere teşekkür ediyor, kursiyerlerimizi kutluyorum" dedi.

Konuşmaların ardından el emeği göz nuru dökülerek hazırlanan ev tekstili ürünlerinden oluşan serginin açılışı, protokol üyelerinin birlikte kestiği kurdelenin ardından gerçekleştirildi.

Törene Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı, Beyşehir Cumhuriyet Başsavcısı Hakan Özyılmaz, Beyşehir Ali Akkanat Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ali Alagöz, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mustafa Özdemir, İlçe Emniyet Müdürü Nedim Özata, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Taşdelen, Bayavşar Belediye Başkanı Polat Yetkin, Sadıkhacı Belediye Başkanı Şakir Özel, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.