İlçemizde düzenlenen 1. Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı'nda bölgedeki tarım ve hayvancılık durumu masaya yatırıldı.

Beyşehir Kaymakamlığı ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen çalıştay Göl Düğün Salonu'nda yapıldı. Toplantıya Konya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent ALPASLAN, İl Müdür Yardımcısı Bilal ÜNAL, Beyşehir Belediye Başkanı İzzet TAŞCI, Ali Akkanat İşletme Fakültesi Dekanı Adnan ÇELİK, Belde Belediye Başkanları, Muhtarlar ve Kooperatif Başkanları katıldı.

Çalıştayın açılışında kürsüye gelen Beyşehir İlçe Gıda, Tarım ve Havyancılık Müdürü Nurettin Karşıyaka, tarım ve hayvancılığın bölgedeki son durumu, ne gibi sorunları var, bunlar nasıl aşılır gibi konularda bir çalışma yaptıklarını belirterek, yörede tarımsal arazilerin çok parçalı oluşunun da önemli bir konu olarak önlerinde durduğunu söyledi. Arazi toplulaştırmasının önemine dikkati çeken Karşıyaka, daha sonra İlçe, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük ise, Beyşehir'in bin 721 kilometrekarelik bir alana sahip olduğunu, bunun yaklaşık 621 bin dekarının ise tarımsal üretim yapabilecek kapasitede olduğunu belirtti. Dünyanın en büyük tatlı su göllerinden birisinin Beyşehir'de olduğunu, gerek iklim, gerek uygun arazi yapısının mevcut olduğu bölgede tarımsal anlamda istenilen noktada bulunulamadığına dikkati çeken Başıbüyük, 'Yıllardır tarım alanında herkes her şeyi yapıyor. Ama sonuç itibariyle hiçbir şey yapılmıyor. Neler yapılmıyor; 'biz Beyşehir olarak tarımda şu özelliğimiz var, tarımda şu markamız var, falan ürünün merkezi Beyşehir'dir' şeklinde bir aşamaya gelememişiz. Bunun mutlaka sebepleri ve engelleri var. Bu engelleri aşma yol ve yöntemleri var. İşte bu tarım çalıştayını da Beyşehir'de yaparak Beyşehir'in tarım alanında kabuğunu kırmasını analitik bir düşünceyle, stratejik bir yol haritası oluşturarak sağlamayı istiyoruz' şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından çalıştayın sonraki bölümünde tarım uzmanları tarafından bölgenin bitkisel ve hayvansal üretimi üzerinde sunum ve değerlendirmeler yapıldı.