Beyşehir Fetullah Bayır Fen Lisesi öğrencileri, Uluslararası Genç Bilim İnsanları Konferansı (Conference of Young Scientists-ICYS) Yarışması’nda ülkemizi iki proje ile temsil edecek.
 
Fetullah Bayır Fen Lisesini ziyaret eden Kaymakamımız Sayın Muzaffer ŞAHİNER ve Beyşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Musa KONUK, Projede yer alan öğrenciler, Okul Müdürü Bilal Bülent ALPEREN ve Fizik Öğretmeni İsmail YAPICI’ dan ‘’Çantada fizik’’ ve ‘’spesifik bal rotasyonu’’ isimli projelerle ilgili bilgi aldı ve öğrencilere başarılar diledi.
 
16 Nisan 2017 tarihinde başlayacak olan 24. Uluslararası Genç Bilim İnsanları Konferansı (ICYS) 22 Nisan 2017 tarihine kadar devam edecek.
Ortaöğretim öğrencilerinin katıldığı yarışmaya dünyadan 30 ülke katılmaktadır. Yarışmaya Fetullah Bayır Fen Lisesi öğrencilerinden Feyzan TOPBAŞ, Neriman Bilge MUSLU, İbrahim OK ve Mehmet EKİCİ katılacak.
 
2015 yılında yapılan yarışmaya katılan Fetullah Bayır Fen Lisesi öğrencileri Melih KOÇ, Burak BAŞIBÜYÜK, Okul Müdürü Bilal Bülent ALPEREN ve Fizik Öğretmeni İsmail YAPICI jüri özel ödülü almaya hak kazanmıştı. 2016 yılında yapılan yarıfinal yarışmasında 600 proje arasından seçilerek bu yıl Almanya-Stuttgart’ta gerçekleştirilen ICYS ye iki proje ile katılım hakkı kazandı.
 
Bu konferansta, öğrenciler kendi araştırma projelerini sunuyor. Araştırdıklarını Matematik, fizik, bilişim, yaşam bilimleri alanlarında sergiliyorlar. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen bilim insanları ile tanışma fırsatları elde ediyorlar. Bunu yaparken aktif olarak katkıda bulunma yönündeki büyük kararlılıklarını ispatlıyorlar. 21.02.2017