Beyşehir'de Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında, "Turizm sektöründe alternatif yaklaşımlar" konulu panel düzenlendi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Beyşehir Ali Akkanat Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Beyşehir Ali Akkanat Meslek Yüksekokulu ve kısa adı TUREDD olan Turist Rehberleri Dayanışma Derneği tarafından Anamas Konukevi'nde düzenlenen panele, Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı, SÜ Beyşehir Ali Akkanat Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ali Alagöz, Ali Akkanat MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Aziz Öztürk, kurum amirleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Beyşehir Kaymakamı Başıbüyük, programın açılışında yaptığı konuşmada, insanların merak duygusunu doyurma ihtiyacının turizmi doğurduğunu söyledi.

Beyşehir'in tarihi ve turistik olarak çok önemli bir yerde olduğunu anlatan Başıbüyük, bu güzelliklerin tam olarak tanıtılabilmesi için turizm yollarının açılmasını ve Antalya ile Kapadokya arasındaki turizm bölgesinin aktif olarak kullanılmasını istediklerini belirtti.

Ali Akkanat Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Alagöz ise Türkiye'nin turizmde zengin kaynakları olmasına rağmen bunu tam olarak geliştiremediğini vurguladı.

Turist başı beklenen gelirin fazla olmamasının bunda etken olduğunu dile getiren Alagöz, turizmde dünya ve Türkiye istatistiklerini karşılaştırırken, ikisi arasındaki uçuruma dikkati çekti.

Türkiye'nin 2023 hedefinin turizmde 50 milyar dolar olacağını anımsatan Alagöz, turizm sektöründeki iş istihdamının daha fazla artması gerektiğini söyledi.

Turist Rehberleri Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Halit Bozabalı da, "Turizm eğitimine eleştirisel bakış", ünlü manken ve sinema oyuncusu Zeynep Şenkal ise "Turizmde tanıtım", turizmci Şelale Dakkur da, "Event Management Örnekleri ile Girişimcilik" ve Antalya İl Turizm Komisyonu Başkanı Turizmci Cemal Öner de, "Yerel Yönetimler ve Turizm" konulu sunumunu yaptı.