Her yıl olduğu gibi bu yılda 15 Mart - 15 Haziran tarihleri arasında Beyşehir Gölü'nde uygulanacak olan Su Ürünleri Av Yasağı süresince uygulanacak tedbirlerin görüşüldüğü toplantı Beyşehir Öğretmen evi Toplantı Salonu'nda yapıldı.

Kaymakam Muzaffer Başıbüyük başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Belediye Başkanı İzzet Taşçı, Göl çevresinde bulunan ilçelerin Belediye Başkanları, İlçe Tarım Müdürü Nurettin Karşıyaka, İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Özdemir, İlçe Emniyet Müdürü Nedim Özata, Beyşehir Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisi Mehmet Şener, Hüyük, Şarkikaraağaç, Yenişarbademli İlçe Tarım Müdürleri ile çevredeki İlçelerin Jandarma Komutanlığı yetkilileri, göl çevresindeki İlçemize bağlı köy muhtarları ile Gedikli ve Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanları katıldı.

İlçe Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük Beyşehir Gölü'ne dört ilçenin kıyısı olduğunu, bu ilçelerde yasak dönemde ortak ve uyumlu uygulamaların yapılmasının balık avı yasağının uygulamasında başarı sağlayacağını, toplantının amacının da bu koordinasyonu sağlamak olduğunu belirtti.

Toplantıda alınan kararlar çerçevesinde 15 Mart - 15 Haziran tarihleri arasında göle balıkçı teknelerinin, avlanmak ve seyir amaçlı açılmasının yasak olduğu vurgulandı. Yasak dönemde Beyşehir Gölü'nde, amatör (sportif) amaçlı avlanmanın teknelerde, göl kenarında ve adalarda ağ v.s. gibi her türlü su ürünleri istihsal malzemesi bulundurulmamasını, olta balıkçılığı dahil her türlü balık avının yasak olduğu ve bu yasakların titizlikle uygulanıp takip edileceği vurgulandı.

Toplantıda yasağa uymayanlara İlçe Tarım Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerince idari para cezası kesileceği, balık fabrikaları ve satış merkezlerinin kontrol edileceği, fabrikaların ellerindeki stokları 7 gün içinde İlçe Tarım Müdürlüğü'ne bildirmeleri gerektiği üzerinde hassasiyetle duruldu.