48. Kütüphane Haftası nedeniyle 27.03.2012 Salı günü Saat: 14.00'de İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğü toplantı salonunda haftanın açılışı yapılmıştır. Açılış törenlerine Beyşehir Kaymakamı Muzaffer BAŞIBÜYÜK, Belediye Başkanı İzzet TAŞÇI, Beyşehir Müftüsü Mustafa TEKİN, Milli Eğitim Müdürü Hasan TAŞDELEN, İşletme Fakültesi Dekan Yardımcısı Murat SEZGİN, Meslek Yüksek Okulu Müdürü Aziz ÖZTÜRK, Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürü Belgin KÖRPELİ, Müdür Yardımcısı Ahmet DOĞAN, Kamu Kurum ve Kuruluşu Daire Amirleri ile Beyşehir halkı ve öğrenciler katılmışlardır.

Toplantıda; Açılış ve saygı duruşundan sonra haftanın açılış konuşması Kütüphane Müdürü Kemal YEŞİLYURT tarafından yapıldı. Konuşmasında; Kütüphane, Kütüphaneden yararlanma yolları ve Kütüphanenin önemi ile Türkiye'de nüfusa göre okuma oranları hakkında bilgiler verildi. Daha sonra bir konuşma yapan Beyşehir Kaymakamı Muzaffer BAŞIBÜYÜK okumanın önemi, halk ve öğrenciler tarafından kütüphanelerin daha etkin kullanılması ile ilgili bir konuşma yaptı.

İlçe Kaymakamı Başıbüyük 'Tarihte ve günümüzde kültüre, okumaya, sanata, sanatçıya önem veren devletler; halkını mutlu etmiş ve güçlü olmuşlardır. Bu bağlamda kütüphaneler önemli rol oynamıştır. Kütüphane haftası da dikkatlerin okumaya çekilmesi anlamında bir fırsattır.' dedi.

Konuşmaların ardından Süheyla Doğu İlköğretim Okulu öğrencilerinden Ali YILMAZ okumanın faydaları isimli bir konuşma sunmuştur, yine aynı okul öğrencilerinden Bilgehan KATMERCİ Okumak, Gülşah YILDIZ Kitaplarım, Gülnur ZEYBEK Oku öğren, Özlem KINDIR Kitaplar, Alperen KARGIN Kütüphane, Büşra FAYDA Kitap Sevgisi isimli şiirlerini okumuşlardır.

Şiirlerin ardından :

Okumaya ve Kütüphaneye verdiği önemden dolayı Beyşehir Kaymakamı Muzaffer BAŞIBÜYÜK'e, Eğitime ve Kültürel faaliyetlere verdiği önem nedeniyle Beyşehir Belediye Başkanı İzzet TAŞÇI'ya Kütüphaneden en çok kitap okuyan yetişkinlerden Leyla Nur TARIM, Mutlu KORKMAZ, Hatice ALKAN'a Orta öğretimden; Sümeyye ÇOBAN, Hilal Nur USLU, Enes DEMİR ve İlköğretimden Rafet GÜRLER, Zeynep ALKOÇ, Tuğçe ÇEŞMECİ ve Feyza BAĞCI'ya ödül verilmiştir.

Ödül töreninin ardından Kütüphanede hazırlanın Atatürk kitapları, Beyşehir'le ilgili kitaplar, Kütüphane ile ilgili kitaplar ile 2012 yılında Kütüphaneye gelen kitaplardan oluşan kitap sergisi açılmıştır.

Kitap sergisinin gezilmesinden sonra Kütüphanedeki tören sona ermiştir.